تبلیغات
خشنودیِ تو - ایران در طول هشت سال جنگ با چند کشور در حال جنگ بود؟
خدایا من این وبلاگ را برای تو، با کمک تو ،با نامی که از قرآن در آمد « علی کل شی شهید» ساختم پس هدایتم کن.
خشنودیِ تو
جنگ عراق با ایران که در ایران با نام‌های «دفاع مقدس»، «جنگ تحمیلی»، و «جنگ هشت‌ساله»، و نزداعراب با نام‌های «قادسیه صدام» و «جنگ اول خلیج»  شناخته می‌شود، طولانی‌ترین نبرد کلاسیک در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود. این جنگ از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با تجاوز زمینی و هوایی عراق به خاک ایران آغاز شد و پس از حدود ۸ سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتش بس از جانب ایران خاتمه یافت. این جنگ همچنین خونین‌ترین جنگ مدرن پس از جنگ جهانی دوم بود.
 

این جنگ یکی از نامتعادل ترین جنگها از نظر بین المللی بود چرا که کشور ایران بعد یک انقلاب هنوز به ثبات نرسیده بود ودر داخل کشور گروههای مختلف سیاسی وشبه نظامی فعالیت داشتند.و به دلیل تسویه هایی که در ارتش صورت میگرفت بنیه اصلی دفاعی کشور ضعیف شده بود.کار به جایی رسید که افرادی در ظاهر موجه خواستار انحلال ارتش شدند اما این حربه با دستور به جای رهبر انقلاب ایران نقش بر آب شد.همین اوضاع کافی بود که شخصی مانند صدام را به حمله به ایران وتاسخیر یک هفته ای آن ترغیب کند.اما چیزی که صدام نمیدانست حس وطن پرستی در نزد ایرانیان بود در جایی که فکر می کرد مردم عرب با شیرینی به استقبالش می آید.با چنان مقاومتی روبرو شد که تا زمان مرگ خفت بارش فراموش نکرد ایرانی ایرانی است چه عرب باشد چه عجم.برخلاف انتظار به سرعت دست به دامان غرب وشرق شد.در زیر نکاتی چند در مورد کمک های کشورهای ثالث به کشور عراق ذکر می شود.
 

عراق جنگ را در حالی آغاز کرد که زرادخانه‌های این کشور پر از سلاح بود. ولی این کشور با بحران کمبود قطعات یدکی مواجه بود و در آغاز جنگ شوروی تنها بخش کوچکی از قطعات مورد نیاز عراق را تامین می‌کرد. ولی پس از شکست عراق در مرحله اول جنگ و از سال ۱۹۸۲، شوروی دوباره به مهمترین متحد نظامی عراق تبدیل شد. تا این مقطع عراق قطعات ساخت شوروی مورد نیاز خود را از کشورهایی مانند کره شمالی، مصر، چین و یوگوسلاویتامین می‌کرد. همزمان موشک‌های اگزوست زیادی از فرانسه به دست عراق می‌رسید. همچنین تا پیش از آنکه هواپیماهای میراژ اف-۱ فرانسوی به دست عراق برسند، فرانسه بخشی از هواپیماهای سوپر اتاندارد خود را در اختیار عراق گذاشت که در جنگ نفت‌کش‌ها و حمله به جزیره خارک مورد استفاده قرار گرفتند.

بارزترین نقش در میان کشورهای متحد عراق را امریکا بر عهده داشت تا جایی که بطور مستقیم وارد جنگ شد ونیروهای ایران را مورد حمله قرار داد.

در ۳۰ فروردین ۱۳۶۷ ایالات متحده به نفت‌کش‌ها و سکوهای نفتی غیرنظامی ایران در خلیج فارس حمله کرد.تنها دو روز پیش از آن و در روزهای ۲۸ و ۲۹ فروردین، عراق برای بازپس گیری شبه جزیره فاو شروع به بمباران شیمیائی مواضع ایران نموده بود. در جریان این حمله بالگردهای آمریکایی به نفع نیروهای عراقی مستقیماً وارد جنگ با ایران در فاو شدند. روشن بود که ایران توان جنگیدن مستقیم و همزمان با دو ارتش ایالات متحده و عراق را نداشت. بنابراین شبه جزیره فاو دوباره به دست عراق افتاد.

در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ ناو آمریکایی یواس‌اس وینسنس یک هواپیمای غیرنظامی ایرباس مسافری ایران را در آب‌های خلیج فارس مورد اصابت موشک خود قرار داد و تمامی ۲۹۰ مسافر آن را کشت.

تمامی بنادر و فرودگاه‌ها و سرزمین اردن بر روی کالاهای صادراتی و وارداتی به عراق باز بود. بندر عقبه در دریای سرخ در اختیار عراق بود تا کالاهای خود را صادر کند. ملک حسین نیز همزمان به پایتخت‌های مختلف جهان سفر می‌کرد تا موضع عراق را درباره جنگ تشریح کند.

رویدادهای سال ۱۳۵۸ و سیاست صدور انقلاب اسلامی در منطقه زمینه‌ای شد تا دو کشور عراق و عربستانسعودی به یکدیگر بیش تر نزدیک شوند و یک سال قبل از شروع جنگ در پیمان امنیت متقابل بین دو کشور امضاء گردید. در واقع عربستان سعودی در کنار ایالات متحده تمامی تلاش خود را به کار بست تا جلوی ایران برتری و پیروزی ایران در جنگ را بگیرد. پادشاه عربستان تنها سه روز پس از آغاز جنگ در تماسی تلفنی حمایت کامل کشورش از عراق را به صدام ابلاغ کرد. در طول سال‌های جنگ نیز عربستان در تامین جنگ‌افزار مورد نیاز برای عراق همکاری می‌نمود.

در میان کشورهای عربی، نقش مصر نیز در حمایت از عراق قابل ملاحظه بود. مصر نه‌تنها در طول جنگ به عراق اسلحه می‌فروخت، بلکه کمبود نیروی انسانی خلبان عراق را نیز با اعزام خلبانان مصری به جبهه جنگ عراق با ایران جبران می‌کرد. علاوه بر  این مصر در معامله خرید تسلیحات نظامی جدید برای عراق، از جمله هواپیماهای پیشرفته سوپر اتاندارد از فرانسه نقش داشت. در طول جنگ، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مانند کویت و عربستان سعودی و در وحله بعد امارات متحده عربی و عمان، آشکارا در سمت عراق بودند. بیشتر این حمایت‌ها در قالب کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم مالی صورت می‌گرفت. با تصمیم کویت و عربستان، درآمد حاصل از فروش نفت در منطقه بی‌طرف خفجه میان این دو کشور به عراق اختصاص یافته بود. اگرچه موضع رسمی این کشورها بی‌طرفی در جنگ میان ایران و عراق بود، ولی برخی از این کشورها به سادگی سرزمین خود را در اختیار عراق می‌گذاشتند تا از آن برای حمله به ایران استفاده کند.


کمک‌های آمریکا به عراق در جنگ با ایران به مجموعه کمک‌های اطلاعاتی و نظامی گفته می‌شود که ایالات متحده آمریکا در جهت جلوگیری از صدور انقلاب ۱۳۵۷ و شکست نخوردن صدام حسین در مقابل جمهوری اسلامی ایران به وی اعطا کرده بود. این کمک‌ها از سال ۱۹۸۰ شروع شده بود. این کمکها غالباً شامل اطلاعات محرمانه از درون مرزهای ایران را بوده تا کمک‌های مستقیم تسلیحاتی و فروش تکنولوژی‌های پیشرفتهٔ نظامی. این کمکها شامل اطلاعات ماهواره‌ای و تسلیحاتی به عراق در طول جنگ بود. بسیاری از ایرانیان بر این باورند که آمریکا نقشی «محرک» و «تشویق‌کننده» در حمله صدام به ایران و آغاز جنگ داشته است.در نهایت در آخرین سال جنگ، نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس به منظور از حفاظت از منافع خود و کشورهای دیگر عملاً به نفع عراق وارد جنگ شد.

شبكه تلویزیونیABC امریكا:

«صدام حسین از یك شركت امریكایی به نام «آل كولاك»در باتیمور بیش از 500 تن ماده شیمیایی به نام«فیودی گلیكول» خریداری نمود كه این ماده به گونه ای بود كه در صورت مخلوط شدن با اسید كلریدریك به گاز خردل تبدیل می گردید.»

«بنابر گزارشی، شركتهای خصوصی امریكا در دهه 80 با گرفتن مجوز از طرف وزارت بازرگانی امریكا نمونه هایی از مواد بیولوژیكی و میكروبی را به عراق صادر كرده اند كه این مواد از نوع ضعیف شده نبوده و قادر به تولید مثل بوده اند. در میان آنها میكروب سیاه زخم، طاعون و همچنین یك باكتری سمی به نام «ستریدیوم باتولینی» به چشم می خورد.»


روابط عراق و اتحاد جماهیر شوروی در جنگ ایران و عراق به سلسله کمکهای دیپلماتیک و نظامی اتحاد جماهیر شوروی به رژیم بعث عراق میپردازد. این کمکها برگرفته از منافع مشترک عراق و شوروی در منطقه خاورمیانه و در مرحله بعد جامعه جهانی بوده است. در حدود ۸۵٪ تجهیزات مورد استفاده عراق در جنگ ایران و عراق ساخت کشور شوروی بود. شوروی بزرگترین صادرکننده ادوات و تجهیزات نظامی به عراق بوده است.

کمک‌های نقدی و جنسی عربستان به عراق در جنگ ایران و عراق دست‌کم بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است. از دیگر کمک‌های این کشور می‌توان به در اختیار گذاشتن تعداد از بنادر و فرودگاه‌های خود برای ترابری محموله‌های نظامی مورد نیاز ارتش عراق و همچنین استقرار هواپیماهای آواکس آمریکا در خاک خود برای جاسوسی از خطوط مقدام جبهه ایران اشاره کرد. این کشور همچنین وام بدون‌بهره هنگفتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار به عراق پرداخت‌ کرد.

عربستان سعودی در ژانویه ۱۹۸۱ هزینه ساخت راکتور اتمی اوسیراک عراق را به دولت فرانسه پرداخت کرد. بعد از آنکه نیروی هوایی اسرائیل در طی عملیات اپرا نیروگاه اوسیراک را منهدم کرد، عربستان سعودی مجدداً موافقت خود را با پرداخت هزینه بازسازی این نیروگاه به فرانسه اعلام کرد. عربستان سعودی در سال ۱۹۸۳ با کسب موافقت کویت تصمیم گرفت درآمد حاصل از فروش نفت میدان نفتی خفیج را در اختیار عراق قرار دهد.

 • Flag of Egypt.svg مصر
پس از حمله عراق به ایران، روابط مصر و عراق که بدلیل برسمیت شناختن اسرائیل توسط مصر و امضای پیمان کمپ دیود قطع شده بود مجددا برقرار گردید. همچنین به نوشته روزنامه واشنگتن پست، با وجود انکار دولت مصر بیش از سی هزار نیروی مصری در ارتش عراق همکاری می‌کنند. مصر همچنین نقش فعالی در تسلیح عراق خصوصا در ابتدای جنگ داشت
اردن بخشی از نیروهای نظامی خود را برای کمک به عراق اعزام کرد. همچنین اولین گلوله تانک توسط ملک حسین پادشاه اردن در کنار صدام و در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به سمت ایران شلیک شد
کویت در آوریل ۱۹۸۱ در راستای کمک به عراق در جنگ با ایران، ۲ میلیارد دلار کمک هزینه جنگی به عراق پرداخت کرد. همچنین در این سال یک وام ۷ میلیارد دلاری نیز در اختیار عراق قرار داد که عراق هیچگاه بازپرداخت آن را انجام نداد. دولت کویت در سال ۱۹۸۳ با موافقت عربستان تصمیم گرفت که درآمد حاصل از فروش نفت میدان نفتیخفیج را در اختیار رژیم بعث عراق قرار دهند. دولت کویت در سال ۱۹۸۷ و در طول جنگ ایران و عراق نفتکش‌های عراق را تحت پرچم خود از منطقه خلیج فارس عبور می‌داد.

کمک‌های فرانسه به عراق در جنگ ایران و عراق به مجموعه کمکهای نظامی و اطلاعاتی گفته می‌شود که فرانسه از قبل از جنگ ایران و عراق یعنی سال ۱۹۷۳ شروع به اعطای آنها به عراق کرد. با شروع جنگ ۸ ساله این کمک‌ها شدت گرفت. حجم کمک‌های نظامی و فروش تجهیزات فرانسه به عراق در طول جنگ تا حدی بود که این کشور در رده دوم فروشندگان تسلیحات به عراق بعد از شوروی قرار گرفت.

با توجه به سند شماره ‌٥٣/٤/٢٠٩٩/د مورخ ۲ آوریل ۱۹۸۷ وزارت دفاع عراق، فیلیپ روندو، از نقش خود در ارسال هواپیماهای میراژ و موشک‌های رولاند خطاب به عدنان خیرالله سخن می‌گوید. وی همچنین خبر از بحث در هیئت دولت فرانسه بر سر امکان دست‌یابی محدود عراق به سلاح هسته‌ای در جنگ می‌دهد.

مقام نخست آلمان در توسعه تسلیحات شیمیایی عراق

تیمر من محقق و نویسنده امریكایی:

«شركت آلمانی كارل كولمب سر انجام 6 خط تولید سلاح شیمیایی جداگانه به نام احمد، محمد،عیسی،عانی،مدای و قاضی در مجتمع سامره ایجاد كرد.اولین آنها در سال 1983 و آخرینشان در سال 1986 تكمیل شدند. از گاز خردل و اسید پروسیك تا گازهای عصبی سارین و تابون در این كارخانه تولید می شدند و در خمپاره ها، راكتها و گلوله های توپ جاسازی می شدند. بی تردید این بزرگترین كارخانه سلاح شیمیایی در جهان بود.»

رادیو بی بی سی به نقل از مجله اشپیگل:

«هیچ كشوری به اندازه آلمان چنین كمك تحقیقاتی و تولیدی به عراق در تهیه یك نوع سلاح كشنده و تعیین كننده نكرده است.»

کمک‌های لهستان به عراق در جنگ ایران و عراق به مجموعه کمک‌های نظامی شوروی گفته می‌شود که از طریق لهستان به عراق ارسال شده است. لهستان در کنار چک اسلواکی و بلغارستان عمده پایانه‌های ارسال تجهیزات روسی به عراق در طول جنگ ایران و عراق بودند.

سنگاپور، یک مرکز تجاری بزرگ با قوانین کنترل صادرات اسلحه نه چندان قوی است و در زمان جنگ ایران و عراق به عنوان نقطه انتقال و یک بندری برای حمل سلاح به مقصد عراق به‌شمار می‌رفت. همین طور پیش ماده‌های تسلیحات شیمیایی را برای عراق فراهم نموده و تحت لیسانس سایتی برای تولید سلاح‌های طراحی شده خارجی برای عراق محسوب می‌شد.
فروش میلیون ها مین مرگبار
بین سالهای ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶، دولت وقت آفریقای جنوبی مقدار قابل توجهی از مهمات عراق را برآورده می‌کرد. آفریقای جنوبی این کمکها را مخفیانه و از طریق بندر عقبه اردن انجام می‌داد. آفریقای جنوبی این مهمات را از طریق نفتکش‌هایی که نیمی از آن نفت بود و نیمی مهمات بود به عقبه می‌رساند. نفت‌کش‌های آفریقای جنوبی بعد از این تخلیه بار، به طرف بندر الحمدی کویت روانه می‌شدند و از این بندر نفت خام دریافت و به کشورشان باز می‌گشتند. ایران در اکتبر ۱۹۸۷ موفق شد توسط موشکهای کرم ابریشم این پایانهٔ نفتی را منهدم کند و صادرات نفت عراق را از این اسکله متوقف سازد. بعد از آنکه عربستان سعودی خط لولهٔ جدیدی از شهر الزبیر عراق به شهر ینبع در ۳۵۰ کیلومتری ریاض احداث کرد، نفت‌کش‌های آفریقای جنوبی بارگیری نفت را از این بندر واقع در سواحل دریای سرخ ادامه می‌دادند.
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟‎
کمک‌های یوگسلاوی به عراق در جنگ با ایران به مجموعه کمک‌های فنی و نظامی یوگسلاوی به عراق گفته می‌شود که در راستای دستیابی عراق به سلاحهای کشتار جمعی بوده است
کمک‌های برزیل به عراق در جنگ ایران و عراق به مجموعه معاملات تسلیحاتی برزیل با عراق گفته می‌شود که از سال ۱۹۸۰ تا پایان جنگ ادامه داشت. عراق هزینه بیشتر تسلیحات فروخته شده به این کشور از جانب برزیل را هیچگاه پرداخت نکرد. ارزش مجموع سلاحهای ارسال شده به عراق بالغ بر ۷۲۴ میلیون دلار می‌باشد
بر خلاف آمریکا که به دلیل جنگ شش روزه نتوانست به عراق کمک شایانی کند، چین توانست کمک‌های بسیاری در جنگ ایران و عراق به عراق کند، از جمله کمک های چین به عراق می توان به کمک‌های زیر ساختی مانند ساختن پل ۶۶۶ متری بر روی رودخانه ی دجله  اشاره کرد، همچنین می توان به فروختن و پشتیبانی از عراق در مورد موشک‌های بالستیک و پرتاب آنها به ایران  اشاره کرد. با این وجود پس از این جنگ با وجود شواهدی آشکار، چین تمامی این ادعاها را تکذیب کرده است . چین یکی از بزرگترین صادر کننده‌های اسلحه به عراق بوده تا جایی که حدود ۱۲ درصد ( به ارزش ۵٫۱۹۲ میلیارد دلار ) از اسلحه‌های عراق توسط چین تامین شده‌است. لیست جنگ افزارهای وارد شده: 
         ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 •         اسپانیا      
       «در یكی از عكسهایی كه در مجله تایم به چاپ رسید و شهرت بسیاری كسب كرد، هیأت سازمان ملل و روزنامه نگاران غربی با ماسك ضد گاز در حال بررسی یكی از بمب های شیمیایی كارنكرد?عراقی بودند . اگر فیوز الكتریكی آن عمل كرده بود این بمب هم مثل بقیه منفجر می شد. به هر حال مأموران سازمان ملل علائمی از روی بمب پیدا كردند و با رد یابی قضیه معلوم شد كه جداره بمب ساخت كشور اسپانیا بوده است. فیوزها نیز ساخت یك شركت اسپانیایی بودند. اگر فیوزها بی عیب و نقص بود و تمام بمب ها در جبهه نبرد منفجر می شد كشف دخالت دولت اسپانیا در برنامه تولید سلاح های شیمیایی عراق چندان آسان به نظر نمی رسید.»


باید توجه کرد اینها نمونه ای از کشورها یی بودند
که در طی هشت سال یا به طمع پول عراق یا دشمنی
با ایران اسلامی به صدام کمک کردند.
یاد مردان وزنان دلیر این مرز وبوم که باجان فشانی بار دیگر پس از سال ها خاری وخفت در مقابل
روس و انگلیسوامریکا سرافرازی رابرای میهن ما به ارمغان
آوردند گرامی باد


نوع مطلب :
برچسب ها : جنگ، صدام، دفاع مقدس،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 28 شهریور 1396 05:35 ق.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.

Please let me know. Cheers
پنجشنبه 24 فروردین 1396 10:22 ب.ظ
I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether
this post is written by him as no one else know such detailed about
my difficulty. You are wonderful! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


من سعی میکنم یه منتظر واقعی باشم ، منتظرِ برگشتِ امامِ زمانم .. منتظرِ اتفاقایِ خوب و الخصوص منتظر یه سرنوشت جدید و درست، همونی که خدا و امام زمان برایم رقم زدن، ان شا الله.

توی این وبلاگ از تنهایی هام ، از ناگفته هام ... و قسمت بسیار زیادی احساست سرریزم که پر از درد و مصائب دنیا ست رو بیان میکنم .

اما این وبلاگ از الان یه وجه امتیازی با وبلگهای دیگه پیدا کرد ، اونم اینکه موضوعیت اصلی نوشته های وبلاگ کاملا ورق خورد و فصلی تازه را با خاطرات من تجربه خواهد کرد.
سابقا این وبلاگ اختصاص داشته به «حریف شبانه» مردی که در زندگی من قد یک سایه اثر کرد و گذر کرد، اما از این به بعد اینجا را می سپرم به امام مهدی ، حجت خدا بر روی زمین.

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی

الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ

مدیر وبلاگ : مریم طالقانی
نویسندگان
نظرسنجی
متولد چه سالی هستی؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

فال حافظ شیرازی
فال حافظ

تماس با ما The title of your home page